Renesas CS82C55AZ96
Pb-Free Periph Prg-I/o 5V 8Mhz 44Plcc Com (Tape&reel) Rohs Compliant: Yes
Production
Precio y existencias
Documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Renesas CS82C55AZ96.
Integrated Device Technology
Datasheet30 páginasHace 21 años
IHS
Renesas
Newark
Modelos CAD
Información del modelo
Suministrado porRenesas
Fecha de lanzamientoAug 6, 2025
Conforme con IPCIPC-7351B
Revisión de la guía de estiloVersión 1.0 - Nov 1, 2024
Fuente de la ficha técnicaVersión 11.00 - Dec 8, 2015
Verificación
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-9.12%
Componentes alternativos
Este componente
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
PLCC
PLCC
Number of Pins
44
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
0 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Cadena de suministros
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Componentes relacionados
Memory OTP EEPROM, 4Mb, 256K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Memory OTP EEPROM, 1Mb, 64K x 16, 5Vcc, -40°C to +85°C, 44-PLCC, RoHS
Analog DevicesICL7109CQH+TD
12-Bit A/D Converter with 3-State Binary Outputs
Analog DevicesMAX7233BFIQH+D
Drives 4 Alphanumeric Characters/18 Segments; Parallel Input Format
Texas InstrumentsADC12048CIV
12-Bit Plus Sign 216 kHz 8 Channel Sampling Analog to Digital Converter 44-PLCC -40 to 85
Descripciones
Descripciones de Renesas CS82C55AZ96 suministradas por sus distribuidores.
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V LCC , 16.66mm*16.66mm*3.69mm
J BEND QUAD COMMERCIAL CMOS I/O Expander 70C 8mA 16.66mm 4.5V
I/O Expander, 8 bit, Parallel, 4.5 V, 5.5 V, LCC, 44 Pins
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQCC44
I/O EXPANDER, 24 I/O, LCC-44; Chip Configuration: 8bit; Bus Frequency: 8MHz; IC Interface Type: Parallel; Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V; Interface Case Style: LCC; No. of Pins: 44Pins; No. of I/O's: 24I/O's;