onsemi NCV5501DT33RKG
NCV5501 Series 500 mA 3.3 V Fixed Output SMT LDO Voltage Regulator - TO-252
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para onsemi NCV5501DT33RKG.
Upverter
Technical Drawing1 páginasHace 3 años
Datasheet15 páginasHace 6 años
IHS
HQonline
Master Electronics
Augswan
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
-4.60%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
EE Concierge
SímboloFootprint
SnapEDA
Footprint
Componentes alternativos
Este componente
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
89,994
Authorized Distributors
6
Min Input Voltage
4 V
4 V
Max Input Voltage
16 V
16 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
3.3 V
3.3 V
Output Current
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
230 mV
230 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Cadena de suministros
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2007-06-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Componentes relacionados
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Adjustable Vout: 3.3 V
LDO Regulator, 500 mA, 1.25 to 5 V, High PSRR, Adjustable Vout: 5.0 V
STMicroelectronicsLDFM50DT-TR
LDFM Series 5 V 500 mA Fixed Very Low Drop Voltage Regulator - D-PAK-3
STMicroelectronicsLF33CDT-TRY
LFXX Series 3.3 V 500 mA SMT Very Low Drop Voltage Regulator - DPAK-3
STMicroelectronicsLF50CDT-TRY
76dB~60dB(120Hz~10kHz) 2mA Fixed 500mA 1 5V 2V 5V 16V 1.3V@ 500mA 28mV 28mV TO-252 , 2.4mm
Descripciones
Descripciones de onsemi NCV5501DT33RKG suministradas por sus distribuidores.
NCV5501 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity voltage regulator linear 230mV 2.38mm 500mA -40C~125C
LDO, FIXED, 3.3V, 0.5A, TO-252; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: -; Input Voltage Max: 16V; Fixed Output Voltage Nom.: 3.3V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 500mA; Dropo