onsemi MM74HCT14MTC
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP / Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
Obsolete
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para onsemi MM74HCT14MTC.
IHS
Datasheet11 páginasHace 16 años
Datasheet9 páginasHace 3 años
onsemi
Augswan
Fairchild Semiconductor
element14 APAC
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+0.00%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
SnapEDA
Footprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Logic Function
Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Inverter
Inverter
Number of Circuits
6
Number of Inputs
1
Propagation Delay
25 ns
18 ns
18 ns
Low Level Output Current
4 mA
4 mA
4 mA
High Level Output Current
-4.8 mA
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Quiescent Current
2.4 mA
2 µA
2 µA
Cadena de suministros
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date1997-11-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 days ago)
LTB Date2022-01-08
LTD Date2022-07-08
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
Componentes relacionados
Texas InstrumentsSN74HCT04PWR
Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R / IC HEX INV 14-TSSOP
74HCT Series 4.5 to 5.5 V Surface Mount Hex Schmitt-Trigger Inverter - TSSOP-14
Texas InstrumentsSN74HCT14PWR
6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 85
Texas InstrumentsSN74HCT04PW
6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with TTL-compatible CMOS inputs 14-TSSOP -40 to 85
74HCT Series 5 V Surface Mount High Speed Si-Gate CMOS Hex Inverter - TSSOP-14
Buffer Inverter 74HCT04 e4 74HCT logic gate circuit 19ns @ 4.5V 50pF 1.1mm 4mA 4mA 2V
Descripciones
Descripciones de onsemi MM74HCT14MTC suministradas por sus distribuidores.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP W Rail
HEX INVERTER, SCHMITT, 1 I/P, TSSOP-14; Logic Family / Base Number: 74HCT14; Logic Type: Inverter Schmitt Trigger; Output Current: -; No. of Inputs: 1; Supply Voltage Min: 4.5V; Supply Voltage Max: 5.5V; Logic Case Style: TSSOP; No. of Pins: 14Pins; Logic IC Family: 74HCT; Logic IC Base Number: 7414; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 85°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)