Nichicon LGX2G271MELC25
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Chassis Mount
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Nichicon LGX2G271MELC25.
IHS
Tendencia de 3 meses:
-25.30%
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
10,732
Authorized Distributors
5
Capacitance
270 µF
270 µF
270 µF
Mount
Chassis Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
5000 hours
3000 hours
Ripple Current
1.22 A
1.22 A
1.22 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Cadena de suministros
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Componentes relacionados
United Chemi-ConELXS451VSN271MA30S
Cap Aluminum Lytic 270uF 450V 20% (35 X 30mm) Snap-In 10mm 1400mA 5000h 105C Automotive
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR VXH 450V 270muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Chassis Mount
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 270uF, Through Hole Mount
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 400V 270muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR VXH 420V 270muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Descripciones
Descripciones de Nichicon LGX2G271MELC25 suministradas por sus distribuidores.
105degC Long Life, Smaller-Sized Snap-in Terminal Type, 270 μ F, 400 V, -25 to 105°C, RoHS
Nichicon SCT
270¦ÌF 400V ¡À20% 10mm 5000h@ 105¡ãC 1.22A@ 120Hz,1.7446A@ 50 kHz ,D35xL25mm , 35mm*25mm*27mm
Snap In & Terminal/ Bulk |Nichicon LGX2G271MELC25
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH