Bourns CR1206-FX-2002ELF
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Production
Precio y existencias
Fichas técnicas y documentos
Descargar fichas técnicas y documentación del fabricante para Bourns CR1206-FX-2002ELF.
JRH Electronics
Datasheet9 páginasHace 4 años
IHS
Newark
Electro Sonic
Arrow.cn
Historial de existencias
Tendencia de 3 meses:
+2.41%
Modelos CAD
ORIGENeCADmCADARCHIVOS
Component Search Engine
SímboloFootprint
3DDescargar
Ultra Librarian
SímboloFootprint
Descargar
La página web del socio se abrirá en una nueva pestaña al descargar sus modelos CAD
Componentes alternativos
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Resistance
20 kΩ
20 kΩ
20 kΩ
Case/Package
1206
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
250 mW
250 mW
250 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Cadena de suministros
Country of OriginJapan, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2003-06-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Componentes relacionados
Thick Film Chip Resistor SMD 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) 100ppm/C
PanasonicERJ8ENF2002V
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC1206FR-0720KL
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 20kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
SMD Chip Resistor, 20 kOhm, ± 1%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC1206FR-1320KL
Res Thick Film 1206 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descripciones
Descripciones de Bourns CR1206-FX-2002ELF suministradas por sus distribuidores.
Avnet Japan
Resistor, thick film, SMD 1206 (3216), 20 kΩ, 0.25 W, ±1 %, CR1206-FX-2002ELF
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 20000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR CR1206 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 20kOhm ±100ppm/C
CR1206 SMD THICK FILM RESISTOR,20K 1%
20 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor in a 1206 (3216 Metric) package. A moisture-resistant surface-mount resistor with a precise 20 kilo-Ohm resistance (±1%) and a 0.25 Watt power rating, utilizing Thick Film technology.
Resistance:20Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250Mw; Resistor Case/Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Cr Series; Temperature Coefficient:± 100Ppm/°Crohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. CR1206-FX-2002ELF.
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 20 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 250 / Body Length mm = 3.1 / Voltage Rating - DC V = 200 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/C / Termination Type = Soldering Pads / Body Height mm = 0.55 / Body Width mm = 1.55 / Mounting Type = SMD / Resistor Case Style = 1206