Vishay WSL2010R5000FEK18
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.5ohm, 0.7071V, 1% +/-Tol, 75ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Vishay WSL2010R5000FEK18 herunter.
IHS
Datasheet5 SeitenVor 2 Jahren
Farnell
Newark
Mouser
Lieferkette
Country of OriginIsrael, Mexico, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-12-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
WSLT Series 2010 0.47 Ohm ±1 % 1 W ±75 ppm/°C Surface Mount Metal Film Resistor
Res Metal Strip 2010 0.45 Ohm 1% 1W ±75ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2010 0.5 Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.511ohms 1% 100PPM
2010 3/4WATT Lo-ohm Thick Film Current Sense Resistors 0.523ohms 1% 100PPM
Beschreibungen
Beschreibungen von Vishay WSL2010R5000FEK18, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
RESISTOR, CURRENT SENSE, 0.5 OHM, 1W, 1%
SMD Power Metal Strip/Current Sensing Resistors 1/2watt 0.5ohms 1%
Current Sense Resistors; Power Rating:500mW; Resistance:0.5ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Series:WSL; Operating Temperature Range:-65°C to +170°C; Resistor Element Material:Bare Metal; Temperature Coefficient:± 75ppm/°C ;RoHS Compliant: Yes