Renesas ISL28006FHADJZ-T7A
Micropower, Rail to Rail Input Current Sense Amplifier with Voltage Output
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Renesas ISL28006FHADJZ-T7A herunter.
Integrated Device Technology
Datasheet32 SeitenVor 4 Jahren
Datasheet26 SeitenVor 16 Jahren
IHS
Renesas
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
CAD-Modelle
Modellinformationen
Beschafft vonRenesas
VeröffentlichungsdatumAug 13, 2025
IPC-konformIPC-7351B
Überarbeitung des StyleguidesVersion 1.0 - Nov 1, 2024
DatenblattquelleVersion 7.02 - Dec 21, 2022
Verifizierung
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-30.15%
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2009-12-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2025-12-06
LTD Date2026-06-06
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 2 months ago)
Verwandte Teile
Analog DevicesMAX4073HAUT+T
ROHS3Compliant EAR99 MAX4073 Matte Tin (Sn) op amp buffer circuit 2.9mm 40muA 3V 1.6MHz
Analog DevicesMAX4073FAUT+T
ROHS3Compliant EAR99 MAX4073 Matte Tin (Sn) op amp amplifier circuit 2.9mm 40muA 3V 1.7MHz
Analog DevicesMAX4073TAUT+T
MAX4073 Series 28 V 1.8 MHz Voltage SMT Operational Amplifier - SOT-23-6
Texas InstrumentsOPA734AIDBVT
Op Amp Single Auto Zero Amplifier R-R O/P ±6V/12V 6-Pin SOT-23 T/R
Texas InstrumentsOPA734AIDBVR
Texas InstrumentsLMP8640MK-T/NOPB
ROHS3Compliant EAR99 LMP8640 Tape & Reel (TR) op amp buffer circuit 2.9mm 0.722mA 42V 950kHz
Beschreibungen
Beschreibungen von Renesas ISL28006FHADJZ-T7A, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
IC, CURRENT SENSE AMP, 180kHz, 5-SOT-23 - More Details
Current Sense Amplifier, 180Khz, 5-Sot-23, Full Reel
Operational Amplifier, 1 Func, 3400uV Offset-Max, PDSO6
GULL WING Voltage 2007 OPERATIONAL AMPLIFIER OPERATIONAL AMPLIFIER Amplifier 115dB 0.67V/mus 125C 237kHz
IC OPAMP CUR SENS 237KHZ SOT23-6
IC CURR SENSE 1 CIRCUIT SOT23-6
IC CURRENT SENSE 1 CIRCUIT 6SOT
The ISL28006 is a micropower, uni-directional high-side and low-side current sense amplifier featuring a proprietary rail-to-rail input current sensing amplifier. The ISL28006 is ideal for high-side current sense applications where the sense voltage is usually much higher than the amplifier supply voltage. The device can be used to sense voltages as high as 28V when operating from a supply voltage as low as 2. 7V. The micropower ISL28006 consumes only 50µA of supply current when operating from a 2. 7V to 28V supply. The ISL28006 features a common-mode input voltage range from 0V to 28V. The proprietary architecture extends the input voltage sensing range down to 0V, making it an excellent choice for low-side ground sensing applications. The benefit of this architecture is that a high degree of total output accuracy is maintained over the entire 0V to 28V common mode input voltage range. The ISL28006 is available in fixed (100V/V, 50V/V, 20V/V and Adjustable) gains in the space saving 5 Ld SOT-23 package and the 6 Ld SOT-23 package for the adjustable gain part. The parts operate over the extended temperature range from -40°C to +125°C.