Renesas ID82C55A
CMOS Programmable Peripheral Interface | IC I/O EXPANDER 24B 40DIP
Production
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Renesas ID82C55A herunter.
IHS
Datasheet30 SeitenVor 21 Jahren
Datasheet22 SeitenVor 0 Jahren
Integrated Device Technology
Augswan
DigiKey
iiiC
CAD-Modelle
Modellinformationen
Beschafft vonRenesas
VeröffentlichungsdatumAug 13, 2025
IPC-konformIPC-7351B
Überarbeitung des StyleguidesVersion 1.0 - Nov 1, 2024
DatenblattquelleVersion 11.00 - Dec 8, 2015
Verifizierung
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-0.81%
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
88,536
Authorized Distributors
4
Case/Package
DIP
PDIP
PDIP
Number of Pins
40
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date1992-07-05
LTD Date1993-07-05
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Verwandte Teile
Through Hole RoHS Compliant Multiplexer Lead Free Switch IC 68dB 1.8kOhm 18V 1000ns
Beschreibungen
Beschreibungen von Renesas ID82C55A, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Interface - I/O Expanders PERIPH PRG-I/O 5V 8MHZ 40CDIP IND