onsemi MC78L15ABPRAG
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 15.0 V; TJ = -40°C to +125°C
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für onsemi MC78L15ABPRAG herunter.
IHS
Datasheet19 SeitenVor 4 Jahren
Newark
onsemi
Master Electronics
TME
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+5.82%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
SnapEDA
Fußabdruck
Herunterladen
Ultra Librarian
SymbolFußabdruck
Herunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Alternative Teile
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
TO-92
TO-92
Number of Pins
3
Number of Outputs
1
Max Output Current
100 mA
100 mA
100 mA
Min Input Voltage
17.5 V
17.5 V
17.5 V
Max Input Voltage
30 V
30 V
30 V
Min Output Voltage
15 V
15 V
Max Output Voltage
Accuracy
Dropout Voltage
1.7 V
1.7 V
1.7 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
39 dB
39 dB
Lieferkette
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Verwandte Teile
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 18.0 V; TJ = 0°C to +125°C
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 12.0 V; TJ = 0°C to +125°C
Linear Voltage Regulator, 100 mA, 5 to 24 V, Positive Vout: 15.0 V; TJ = 0°C to +125°C
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 24V 100mA TO-92-3
Beschreibungen
Beschreibungen von onsemi MC78L15ABPRAG, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Linear Voltage Regulator, Fixed, 16.7 V to 35 V In, 15 V/100 mA Out, TO-92-3
MC78L15ABPRAG, SINGLE VOLTAGE REGULATOR, 100MA 15 V, 3-PIN TO-92
MC78L15 Tape & Reel (TR) Through Hole Over Temperature Short Circuit voltage regulator linear 1.7V 5.33mm 100mA -40C~125C
Output Type:Fixed; No. of Outputs:1Outputs; Output Voltage - Nom:15V; Output Voltage Min:-; Output Voltage Max:-; Input Voltage Min:16.7V; Input Voltage Max:35V; Product Range:15V 100mA Linear Voltage Regulators; No. of Pins:3Pins RoHS Compliant: Yes