NXP Semiconductors MCF5270AB100
Integrated Microprocessor Hardware Specification Risc Microprocessor, 32-BIT, 100MHZ, Cmos, PQFP160
Obsolete
Datenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für NXP Semiconductors MCF5270AB100 herunter.
IHS
Datasheet42 SeitenVor 19 Jahren
Newark
Farnell
Future Electronics
Mouser
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
Restocked
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2005-08-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-10-11
LTD Date2014-10-11
Verwandte Teile
NXP SemiconductorsMCF5206CAB16A
FIXED POINT MICROPROCESSOR RISC ROMless GULL WING IC Microprocessor 85C 0.65mm 4.75V 16MHz
IC MPU I960 25MHZ 132QFP / i960 Microprocessor IC i960 1 Core, 32-Bit 25MHz 132-QFP
MPU i960® Processor RISC 32-Bit 16MHz 132-Pin PQFP
Beschreibungen
Beschreibungen von NXP Semiconductors MCF5270AB100, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
MPU MCF52xx RISC 32-Bit 100MHz 160-Pin QFP Tray
32BIT MCU COLDFIRE V2, 5270AB100; Series:ColdFire V2 MPU; Core Size:32bit; Program Memory Size:8 KB; CPU Speed:100MHz; Digital IC Case Style:QFP; No. of Pins:160; Supply Voltage Range:1.4V to 1.6V; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; MSL:MSL 3 - 168 hours; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:5270; Cache on Chip L1/L2 Memory:16KB; Clock Frequency:100MHz; EEPROM Memory Size:0Byte; Frequency Typ:50MHz; IC Generic Number:5270AB100; IC Temperature Range:Commercial; Interface Type:I2C, QSPI, UART; Logic Function Number:100; Memory Size:0; Memory Type:SRAM; Microprocessor/Controller Features:10/100 Fast Ethernet Controller, 3 UARTs, Queued SPI, I2C, Four-channel DMA; No. of Bits:32; No. of I/O's:39; No. of Timers:4; Operating Temperature Max:70°C; Operating Temperature Min:0°C; Package / Case:QFP; Qualified Segment:COMMERCIAL, INDUSTRIAL; RAM Memory Size:64KB; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:SMD