Microchip AT89S2051-24SU
MCU 8-bit 8051 CISC 2KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC W Tube / IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Microchip AT89S2051-24SU herunter.
element14 APAC
Datasheet46 SeitenVor 29 Jahren
Datasheet45 SeitenVor 29 Jahren
Upverter
Microchip
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+214%
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Lieferkette
Projected EOL Date2039-11-14
Country of AssemblyChina
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginChina
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.0015
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Verwandte Teile
MCU 8-bit 8051 CISC 2KB Flash 2.5V/3.3V/5V 20-Pin SOIC W Tube
8051 MCU, 4K ISP FLASH, 20-PIN - 8051 MCU, 4K FLASH 24MHZ, SOIC, IND, GRN
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC / 8051 series Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-SOIC
Silicon LabC8051F860-C-GS
MCU 8-bit 8051CISC 8KB Flash 2.5V/3.3V Automotive AEC-Q100 16-Pin SOIC Tube
Silicon LabC8051F860-C-GSR
MCU 8-Bit C8051F86x 8051 CISC 8KB Flash 2.5V/3.3V 16-Pin SOIC T/R
Silicon LabC8051T604-GSR
IC MCU 8BIT 2KB OTP 14SOIC / 8051 series Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 2KB (2K x 8) OTP 14-SOIC
Beschreibungen
Beschreibungen von Microchip AT89S2051-24SU, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
IC 8 BIT Microcontroller 2KB FLASH In a 20 pin SOIC package
MCU, 8BIT, 8051, 24MHZ, SOIC-20; Product Range: 8051 Family AT89S2051 Series Microcontrollers; CPU Speed: 24MHz; Program Memory Size: 2KB; RAM Memory Size: 256Byte; No. of Pins: 20Pins; MCU Case Style: SOIC; No. of I/O's: 15I/O