Infineon IPT029N08N5ATMA1
Mosfet, N-Ch, 80V, 169A, Hsof Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPT029N08N5ATMA1
EOL
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IPT029N08N5ATMA1 herunter.
IHS
Datasheet11 SeitenVor 0 Jahren
TME
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+0.00%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
SnapEDA
Fußabdruck
3DHerunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-01-22
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IPT029N08N5ATMA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
168W(Tc) 20V 3.8V@ 108¦ÌA 87nC@ 10 V 1N 80V 2.9m¦¸@ 150A,10V 169A 6.5nF@40V HSOF-8
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8 / N-Channel 80 V 52A (Ta), 169A (Tc) 168W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Trans MOSFET N-CH 80V 52A 9-Pin(8+Tab) HSOF T/R
Power Transistor 80V OPTIMOS-5, PG-HSOF-8, RoHS
Infineon SCT
Power Field-Effect Transistor, 169A I(D), 80V, 0.0029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
场效应管, MOSFET, N沟道, 80V, 169A, PG-HSOF;
MOSFET N-CH 80V 52A/169A HSOF-8
IPT029N08N - OPTIMOS POWER MOSFE
OptiMOS™ 5 80 V power MOSFET, especially designed for Synchronous Rectification for telecom and server power supplies. In addition, the device can also be utilized in other industrial applications such as solar, low voltage drives and adapter. Within seven different packages, the OptiMOS™ 5 80 V MOSFETs offer the industry’s lowest RDS(on). Additionally, compared to the previous generation, OptiMOS™ 5 80 V has an RDS(on) reduction of up to 43%.