Infineon IPP60R180P7XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 18 A, 180 Milliohms, TO-220, 3 Pins, Through Hole
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IPP60R180P7XKSA1 herunter.
IHS
Datasheet14 SeitenVor 0 Jahren
Datasheet14 SeitenVor 0 Jahren
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+2.07%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-02-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IPP60R180P7XKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Optimized power MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 600V 18A 3-Pin(3+Tab) TO-220
72W 20V 4V 25nC@ 10V 2N 600V 180m¦¸@ 10V 11A 1.081nF@ 400V SOP-8,TO-220,TO-220-3
Power Field-Effect Transistor, 18A I(D), 600V, 0.18ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, N-Ch, 600V, 18A, To-220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:18A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.145Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP60R180P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.