Infineon IKW75N65RH5XKSA1
Infineon IKW75N65RH5XKSA1 Single IGBT Transistor Module, 75 A 650 V PG-TO247-3
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IKW75N65RH5XKSA1 herunter.
IHS
Datasheet16 SeitenVor 3 Jahren
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-15.24%
Lieferkette
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-07-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IKW75N65RH5XKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Insulated Gate Bipolar Transistor, 80A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
IGBT, 650 V, 80 A, 395W, To-247, 1.65 Vsat
Trans IGBTChip N-CH 650V 80A 395W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
晶体管, IGBT, 650V, 80A, 395W, TO-247;
Igbt, Single, 650V, 80A, To-247; Continuous Collector Current:80A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.65V; Power Dissipation:395W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKW75N65RH5XKSA1
650 V, 75 A TRENCHSTOP™ 5 H5 IGBT co-packed with half-rated 6th generation CoolSiC™ Schottky barrier diode in TO-247-3 package.The ultra-fast 650 V hard-switching TRENCHSTOP™ 5 H5 IGBT benefits very low switching losses at switching speed above 30 kHz.Combination of ultra-fast TRENCHSTOP™ 5 H5 IGBT with half-rated freewheeling SiC Schottky barrier diodes in CoolSiC™ Hybrid discrete enables unprecedented reduction of total switching losses and allows to increase significantly switching frequency.