Infineon IKW50N65ES5XKSA1
Infineon IKW50N65ES5XKSA1 IGBT, 80 A 650 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IKW50N65ES5XKSA1 herunter.
IHS
Datasheet16 SeitenVor 0 Jahren
Datasheet16 SeitenVor 0 Jahren
TME
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-10.44%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2015-11-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Verwandte Teile
Insulated Gate Bipolar Transistor, 80A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-247
Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 36000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IKW75N65ES5: 650 V 80 A TRENCHSTOPTM 5 Soft Switching IGBT - PG-TO247-3
Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 305000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IGBT, 650V 35A FS2 Solar/UPS 650V/35A FAST IGBT FSII TO-247
Trans IGBT Chip N=-CH 650V 80A 290000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AB Tube
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IKW50N65ES5XKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
IGBT, SINGLE, 650V, 80A, TO-247; DC Collector Current: 80A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.35V; Power Dissipation Pd: 274W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-247; No. of Pins
The 650 V, 50 A hard-switching TRENCHSTOP™ 5 S5 IGBT in a TO247 package addresses applications switching between 10 kHz and 40 kHz to deliver high efficiency, faster time-to-market cycles, circuit design complexity reduction and PCB bill of material cost optimization.
Igbt, Single, 650V, 80A, To-247; Continuous Collector Current:80A; Collector Emitter Saturation Voltage:1.35V; Power Dissipation:274W; Collector Emitter Voltage Max:650V; No. Of Pins:3Pins; Operating Temperature Max:175°C; Msl:- Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IKW50N65ES5XKSA1