Infineon IKP15N65F5XKSA1
Infineon IKP15N65F5XKSA1 IGBT, 30 A 650 V, 3-Pin TO-220, Through Hole
Obsolete
HerstellerseiteDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IKP15N65F5XKSA1 herunter.
IHS
Datasheet17 SeitenVor 0 Jahren
Newark
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-84.95%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
EE Concierge
SymbolFußabdruck
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-11-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
Verwandte Teile
Trans IGBT Chip N-CH 650V 30A 105000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
STMicroelectronicsSTGP14NC60KD
Trans IGBT Chip N-CH 600V 25A 80000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube / IGBT 600V 25A 80W TO220
IGBT 600V 23A 100W TO220 / Trans IGBT Chip N-CH 600V 23A 100000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
STMicroelectronicsSTGP7NC60HD
STMicroelectronicsSTGP10NB60S
STGP10NB60S Series N-Channel 600 V 10 A PowerMESH IGBT - TO-220
Trans IGBT Chip N=-CH 600V 23A 100000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IKP15N65F5XKSA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Trans IGBT Chip N-CH 650V 30A 3-Pin(3+Tab) TO-220
Insulated Gate Bipolar Transistor, 30A I(C), 650V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
High Speed 650 V, hard-switching IGBT TRENCHSTOP™ 5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-247 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
IGBT, 650V, 15A, TO220-3; DC Collector Current: 15A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.6V; Power Dissipation Pd: 105W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-220; No. of Pins: 3Pins;