Infineon IKB40N65EF5ATMA1
650 V, 40 A IGBT with anti-parallel diode in TO263 package, PG-TO263-3, RoHS
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon IKB40N65EF5ATMA1 herunter.
IHS
Datasheet16 SeitenVor 0 Jahren
TME
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
+29.56%
Lieferkette
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon IKB40N65EF5ATMA1, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Infineon SCT
Trans IGBT Chip N-CH 650V 74A 250W 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
IGBT, SINGLE, 600V, 74A, TO-263; DC Collector Current: 74A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.6V; Power Dissipation Pd: 250W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 3Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: TRENCHSTOP 5 Series; Automotive Qualification Standard: -; MSL: -; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)
Hard-switching 650 V, 40 A TRENCHSTOP™ 5 high speed IGBT in D2Pak (TO263) package copacked with full rated current Rapid 1 fast and soft anti parallel diode, redefines “Best-in-class” IGBT by providing unmatched performance in terms of efficiency for hard switching applications. This family is a major breakthrough in IGBT innovation to match the market’s high efficiency demands of tomorrow.