Infineon CYPD3176-24LQXQT
USB Type-C Port Controller for Power Sinks USB-C 3.3V/5V T/R 24-Pin QFN EP
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Infineon CYPD3176-24LQXQT herunter.
IHS
Datasheet35 SeitenVor 5 Jahren
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-1.13%
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2022-06-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Beschreibungen
Beschreibungen von Infineon CYPD3176-24LQXQT, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
USB Interface, USB Type-C and Power Delivery (PD) Controller, USB 3.0, 2.7 V, 5.5 V, QFN, 24 Pins
EZ-PD BARREL CONNECTOR REPLACEMENT (BCR);
EZ-PD™ Barrel Connector Replacement-Plus (BCR-Plus) CYPD3176-24LQXQT is the tape and reel packing option of the EZ-PD™ BCR-Plus family of highly-integrated pre-programmed USB-C port controllers for power sink applications. It has the ability to support ports with or without USB data capability, and it mainly targets electronic devices that have legacy barrel connectors (up to 100W) or USB micro-B connectors for power such as drones, smart speakers, power tools, and other rechargeable devices.EZ-PD™ BCR-PLUS complies with USB Type-C and USB 3.1 Power Delivery (PD) standards and enables users to quickly convert their devices from being powered through a barrel connector to being powered via the USB-C connector with few external components and no additional firmware development. The EZ-PD™ BCR-PLUS device CYPD3176 ships with pre-programmed firmware with functionality as documented in the datasheet. Additional configuration changes are possible over the EZ-PD™ Configuration Utility. EZ-PD™ BCR-PLUS integrates a complete USB Type-C transceiver, USB PD policy manager, a load switch controller with a soft start, all termination resistors required for a USB Type-C port, and system-level ESD protection. It is available in a 24-pin QFN package.