Honeywell ZS-00313-12
Sensors, Proximity Sensors, Environmentally Sealed Proximity Sensors
Production
Muster anfordernDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Honeywell ZS-00313-12 herunter.
IHS
Datasheet1 SeiteVor 26 Jahren
Master Electronics
Lieferkette
Introduction Date1999-09-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR, M12 SHLD, NPB,4MM, NPN, NO,2M CAB, E2A SERIES
Inductive, Rectangular Proximity Sensor, Plastic, 2 m, Bare Wire, 3 Wires, Unshielded
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR, M12 SHLD, NPB, 4MM, PNP, NO, 2M CAB, E2A SERIES
Beschreibungen
Beschreibungen von Honeywell ZS-00313-12, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Proximity Sensor |Honeywell ZS-00313-12
Inductive Sensor, 3.6mm Min, 4.4mm Max, Cylindrical
Speed Sensors M12,2KHz,200mA,ECKO 500 mm Cable Length
ZS Series, One Piece Sensor, Harsh Environment 3-wire dc, Cylindrical, Stainless steel, Ceramic, NO Current Source, 12 Vdc to 32 Vdc Environment-proof, self-contained proximity sensor enclosed in a rugged stainless steel housing, designed to meet the requirements of aerospace, ordnance, marine, mass transit and high performance industrial equipment. Operation by the Eddy Current Killed Oscillator (ECKO) principle, which is used to detect metal objects passing in front of the sensing face. Once a target metal is detected, a trigger signal is produced which is then passed through the output conditioning circuitry to give a high or low output, depending on the sensor application.