Honeywell CSCA0050A000B15B01
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V Automotive 4-Pin
Production
Muster anfordernDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Honeywell CSCA0050A000B15B01 herunter.
IHS
Datasheet4 SeitenVor 19 Jahren
Farnell
Agility
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-1.16%
Lieferkette
Country of OriginMainland China
Introduction Date2007-02-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Open Loop Current Sensor DC Current ±15V 4-Pin Box
Open Loop Current Sensor AC/DC Current ±15V 4-Pin
Current Sensor, 6 Pin, Plastic/epoxy
Allegro MicroSystemsACS758LCB-050B-PFF-T
Open Loop Current Sensor AC/DC Current 5V Automotive 5-Pin Case CB-PFF Tube
Allegro MicroSystemsACS723KMATR-40AB-T
High Accuracy, Galvanically Isolated Current Sensor IC With Small Footprint SOIC8 Package
CURRENT TRANSDUCER, IPN = 50, MECHANICAL MOUNT = PCB
Beschreibungen
Beschreibungen von Honeywell CSCA0050A000B15B01, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
SPLIT CORE HALL EFFECT CURRENT TRANSDUCER,17MA,+/-150A OUTPUT CURRENT,+/-15 VDC
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC / Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
CSCA-A Series Hall-effect based, open-loop current sensor, Molex-type connector, 50 A RMS nominal, ±150 A range CSCA-A Series inductive analog current sensors are based on Hall-effect technology. A Hall-effect device (HED) produces an output voltage linearly related to the amplitude and phase of a magnetic field applied to it. Current flowing through a primary conductor generates a rotating magnetic field around the conductor. This field is collected by a core of magnetically sensitive material and is concentrated in the core's gap where the HED is located. Therefore, the HED output is directly proportional to the amplitude and phase of the primary current. The HED output is trimmed for gain and offset calibration so that the CSCA-A Series sensor provides a predefined output sensitivity versus primary current.