Honeywell ASDXRRX010NG7A5
Pressure Sensor 0inH2O to 10inH2O Gage 8-Pin DIP
Obsolete
Muster anfordernDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Honeywell ASDXRRX010NG7A5 herunter.
IHS
Datasheet6 SeitenVor 13 Jahren
Electro Sonic
Honeywell
Farnell
Lieferkette
Country of OriginMainland China
Introduction Date2012-11-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-01-29
LTD Date2019-12-31
Verwandte Teile
Pressure Sensor -5inH2O to 5inH2O Differential 8-Pin DIP
Pressure Sensor -100psi to 100psi Differential 8-Pin DIP Module
Beschreibungen
Beschreibungen von Honeywell ASDXRRX010NG7A5, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
Piezoresistive Sensor, 0.20-0.80V, Rectangular, Through Hole Mount
SENSOR, 10 IN H2O, GAGE, RADIAL; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011)
Board Mount Pressure Sensors Radial port I2C 5V
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Low Pressure Sensor; Operating Pressure Max:10Inch-H2O; Sensor Output:digital; Pressure Measurement Type:gauge; Voltage Rating:5V; Port Style:radial; Supply Current:3.5Ma; Product Range:asdx Series; Connection Size:0.09" Rohs Compliant: Yes
ASDX Series, digital output I2C address 0x78, amplified, gage, 0 in H2O to 10 in H2O, RR pressure port, DIP, 10% to 90% calibration, 5.0 Vdc power supply The ASDX Series are silicon pressure sensors offering an I2C or SPI digital interface for reading pressure over the specified full scale pressure span and temperature range. The ASDX is fully calibrated and temperature compensated for sensor offset, sensitivity, temperature effects and non-linearity using an on-board Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Calibrated output values for pressure are updated at approximately 1 kHz. The standard ASDX is calibrated over the temperature range of 0°C to 85°C [32°F to 185°F]. The sensor is characterized for operation from a single power supply of either 3.3 Vdc or 5.0 Vdc. These sensors are available to measure absolute, differential and gage pressures. The absolute versions have an internal vacuum reference and an output value proportional to absolute pressure. Differential versions allow application of pressure to either side of the sensing diaphragm. Gage versions are referenced to atmospheric pressure and provide an output proportional to pressure variations from atmosphere. The ASDX Series sensors are intended for use with non-corrosive, non-ionic working fluids such as air and dry gases. They are designed and manufactured according to standards in ISO 9001.