Honeywell 19C300PG4K
Sensor, Pressure, 0-300 Psig, Gauge, 0-100 Output, 1/8 in 27NPT-SS Port Desc.
Production
Muster anfordernDatenblatt
Preis und Lagerbestand
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Honeywell 19C300PG4K herunter.
Farnell
Datasheet8 SeitenVor 5 Jahren
Datasheet8 SeitenVor 18 Jahren
DigiKey
Electro Sonic
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Bestandsverlauf
3-Monats-Trend:
-4.62%
Lieferkette
Introduction Date2020-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Honeywell19C300PA4K
ABSOLUTE PEIZORESISTIVE PRESSURE SENSOR 0-300Psi 0-100mV CYLINDRICAL THROUGH HOLE MOUNT
TRANSDUCER, PRESSURE, 0 PSI TO 300 PSI, CABLE VERSION, 2 FEET, COMPENSATED
HoneywellMLH300PSB09E
Industrial Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0psi to 300psi Sealed Gage Medical 3-Pin
Beschreibungen
Beschreibungen von Honeywell 19C300PG4K, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
PRESSURE SENSOR, 0 to 300PSI, 1/8 in - 27 NPT
Pressure Sensor 0psi to 300psi Gage 4-Pin
Sensors, Pressure Transducers, Stainless Steel Media Isolated
Industrial Pressure Sensors 300 PSIG COMP 1/8-27NPT 10 VDC
Piezoresistive Sensor, 0Psi Min, 300Psi Max, Cylindrical
Heavy Duty Pressure Transducer
Honeywell JZ STAINLESS PRESSURE PRODUCTS
2.06843MPa 15V 6.20528MPa ¡À0.25% , 21.98mm*19.05mm*30.99mm
2068.43Kpa Pressure Sensors ROHS
PRESSURE SWITCHES AND TRANSDUCERS;
PRESSURE SENSOR, 0 to 300PSI, 1/8 in - 27 NPT; Operating Pressure Range:0psi to 300psi; Sensor Output:Voltage; Voltage Rating:15VDC; Port Style:1/8 in - 27 NPT; Pressure Measurement Type:Gage
19 mm Series Heavy Duty Pressure Transducer, compensated, 0 psi to 300 psi, gage, 1/8-27 NPT, 10 Vdc excitation Honeywell's stainless steel 19C, 19U, and 19 Vacuum Gage Series sensors were developed for pressure applications that involve measurement of hostile media in harsh environments compatible with 316 stainless steel. The special Vacuum Gage Series sensors are specifically designed for applications that can be exposed to vacuum. The 19C Series are calibrated and temperature compensated. They are available for use with either a constant voltage or current source. They feature a variety of pressure connections to allow use in a wide range of OEM equipment. The 19U Series is uncompensated for applications that use their own specialized circuit designs. The 19C and 19U Series are rugged and reliable transducers for use in a wide variety of pressure sensing applications where corrosive liquids or gases are monitored.