Eaton DRQ125-8R2-R
Inductor Power Shielded Wirewound 8.048uH/32.19uH 20% 100KHz Ferrite 5.54A/2.77A 17.6mOhm/70.5mOhm DCR T/R
Datenblätter und Dokumente
Laden Sie Datenblätter und Herstellerdokumentation für Eaton DRQ125-8R2-R herunter.
Newark
Datasheet10 SeitenVor 9 Jahren
Sager Electronics
3-Monats-Trend:
-0.71%
Lieferkette
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Ferrite 2.8A 0.055Ohm DCR 2020 T/R
Wurth Elektronik74404064082
WE-LQS SMT Semi-Shielded Power Inductor
Ind Power Shielded Wirewound 7.5uH 20% 100KHz 2.9A 2424 T/R
Wurth Elektronik744787082
FIXED IND 8.2UH 2.7A 39 MOHM SMD
Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 2A T/R
Beschreibungen
Beschreibungen von Eaton DRQ125-8R2-R, die von den Distributoren bereitgestellt werden.
General Purpose Inductor, 8.2uH, 20%, 4 Element, Ferrite-Core, SMD, 4949
Inductor, Coupled, 8.2 uH, 17.6 Milliohm, 5.54 A, 12.5mm x 12.5mm x 6mm
Power Inductor, 8.2Uh, 5.54A, 20%; Product Range:Drq Series; Inductance, Parallel:8.048Μh; Rms Current, Parallel:5.54A; Saturation Current, Parallel:7.86A; Dc Resistance Max, Parallel:0.0176Ohm; Turns Ratio:1:1; Inductance:8.2Μh Rohs Compliant: Yes |Eaton Coiltronics DRQ125-8R2-R
* 125oC maximum total temperature operation* Dual winding inductors that can be used as either a single inductor, or in coupled inductor/transformerapplications (1:1 turns ratio) * Four sizes of shielded drum core inductors* Windings can be connected in series or parallel, offering a broad range of inductance and current ratings* Peak current ratings from 0.13 Amps to 56 Amps * RMS current ratings from 0.128 Amps to 17.9 Amps* Inductance ratings from 0.33uH to 4.02mH * Surface Mount* 200 VAC Isolation between windings * Ferrite core material Applications * As a transformer: SEPIC, flyback* As an inductor: Buck, boost, coupled inductor * DC/DC converters* VRM inductor for CPU and DDR power supplies * Input and output filter chokes Environmental Data * Storage temperature: -40oC to +125oC* Operating temperature: -40oC to +125oC (Range is application specific).* Solder re flow temperature: 260oC max. for 10 seconds max.