Amphenol Communications Solutions 77313-101-60LF
Conn Unshrouded Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
3-Monats-Trend:
+1459%
CAD-Modelle
QUELLEeCADmCADDATEIEN
Component Search Engine
SymbolFußabdruck
3DHerunterladen
Beim Herunterladen der CAD-Modelle wird die Partner-Website in einem neuen Tab geöffnet.
Lieferkette
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-04-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Verwandte Teile
Amphenol Communications Solutions69192260
Conn Unshrouded Header HDR 60 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag
Amphenol Communications Solutions77313-118-60LF
Amphenol Communications Solutions67997260HLF
Beschreibungen
BergStik®, Board to Board connector, Unshrouded Header, 2.54 mm Pitch, Vertical, Double Row,Through Hole, 60 Positions
Board Connector, 60 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.1 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
60pin 2.54mm 2 2.54mm Breakaway,Header,Push-Pull 3A 760nm
BERGSTIK | Amphenol FCI (Amphenol CS) 7731310160LF
Male Pin Rectangular Connector
L-845/722 Hex Wrench Installation Tool
BERGSTIK HDR DR STR-77313-101-
Tin 3A Direct Insert Policy 2.54mm 60P 5.84mm -65閳╁剤+130閳 2.41mm 2.54mm Double Row Phosphor Bronze Black 2.54mm Plugin,P=2.54mm Pin Headers ROHS
HEADER, VERT, 60WAY; Series:BergStik; Pitch Spacing:2.54mm; No. of Rows:2; No. of Contacts:60; Gender:Header; Contact Termination:Solder; Contact Plating:Gold; Contact Material:Phosphor Bronze; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Colour:Black; Connector Type:Board to Board; Connector Type:Board to Board; Contact Material:Phosphor Bronze; Contact Plating:0.76 µm (30 µ") Gold; Current Rating:3A; Flammability Rating:UL 94 V-0; Insulation Resistance:5000Mohm; Lead Spacing:2.54mm; Material:High Temp. Thermoplastic; No. of Ways:60; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-65°C; Row Pitch:2.54mm; Termination Method:Solder; Withstand Voltage:1500V