Zilog Z84C9008VSG
Z84C90 Series 8 MHz 5 V SMT KIO Serial/Parallel Counter/Timer - PLCC-84
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet56 页13 年前
Newark
_legacy Avnet
Farnell
供应链
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date1981-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2019-06-10
LTD Date2019-10-31
相关零件
Texas InstrumentsTL16C554IFN
Tube EAR99 0.125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 50mA -40C 24.23mm 16MHz
Texas InstrumentsTL16C552AFN
Dual UART with 16-Byte FIFOs & Parallel Port 68-PLCC -40 to 85
Texas InstrumentsTL16C554FN
Tube EAR99 0.125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 50mA -40C 24.23mm 8MHz
ST68C554 Series 1.5 Mbps 5.5 V Quad UART With 16-Byte FIFO - PLCC-64
NXP SemiconductorsSC16C654BIA68,529
Uart Interface, 4, 5 Mbps, 2.25 V, 5.5 V, Lcc, 68 Rohs Compliant: Yes
NXP SemiconductorsSC16C554DBIA68,518
4-channel UART operating at 5 V, 3.3 V and 2.5 V, industrial temp range, PLCC68
描述
IC INTERFACE SPECIALIZED 84PLCC
Z80 Microprocessors 8MHz Z80 KIO
Multifunction Peripheral, CMOS, PQCC84
IC, CTC/SIO/PIO 8MHZ, 84C90, PLCC84
IC, CTC/SIO/PIO 8MHZ, 84C90, PLCC84; Product Range: Z80 Family Z84 Series Microprocessors; MPU Core Size: 8bit; Program Memory Size: -; No. of Pins: 84Pins; MPU Case Style: LCC; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage Max: 5V; Operating Temperature Min: 0°C; Operating Temperature Max: 70°C; CPU Speed: 8MHz; Embedded Interface Type: -; MPU Family: Z80; MPU Series: Z84; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 3 - 168 hours; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); IC Generic Number: 84C90; IC Temperature Range: Commercial; Logic Function Number: 84C90; Operating Temperature Range: 0°C to +70°C; Supply Current: 15mA; Termination Type: Surface Mount Device