Zilog Z84C0010PEG
Z84C00 Series 10 MHz 5 V Through Hole NMOS/CMOS Z80 CPU Microprocessor - PDIP-40
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet36 页0 年前
Newark
_legacy Avnet
Farnell
DigiKey
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Zilog Z84C0010PEG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.15
Introduction Date1992-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-14
相关零件
MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive AEC-Q100 40-Pin PDIP Tube
MCU 8-bit PIC RISC 28KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive AEC-Q100 28-Pin SPDIP Tube
MCU 8-bit PIC RISC 14KB Flash 2.5V/3.3V/5V Automotive AEC-Q100 28-Pin SPDIP Tube
描述
Central Processing Unit | IC MPU Z80 10MHZ 40DIP
Microprocessor, 8-Bit, 10MHz, CMOS, PDIP40
ZILOG - Z84C0010PEG - IC, CPU (Z80) 10MHZ, 84C00, DIP40
MCU 8-bit Z80 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP
Z80 Microprocessors 10MHz CMOS CPU XTEMP
IC, CPU (Z80) 10MHZ, 84C00, DIP40; Product Range: Z80 Family Z84 Series Microprocessors; MPU Core Size: 8bit; Program Memory Size: 64KB; No. of Pins: 40Pins; MPU Case Style: DIP; Supply Voltage Min: 4.8V; Supply Voltage Max: 5V; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 100°C; CPU Speed: 10MHz; Embedded Interface Type: Parallel; MPU Family: Z80; MPU Series: Z84; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Base Number: 84; IC Generic Number: 84C00; Logic Function Number: 84C; No. of Bits: 8bit; Operating Temperature Range: -40°C to +100°C; RAM Size: 256Byte; Termination Type: Through Hole