Vishay PRV6SAABJYB25502KA
Potentiometer, Cermet, 1.5W, 5000ohm, 86.6V, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
价格与库存
数据表和文档
Vishay
Datasheet8 页1 年前
IHS
Farnell
element14 APAC
库存历史记录
3 个月趋势:
-5.38%
供应链
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Potentiometer, Cermet, 0.5W, 5000ohm, 50V, 10% +/-Tol, 1 Turn(s)
Potentiometer, Cermet, 0.1W, 5000ohm, 22.4V, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
POTENTIOMETER CERMET 5 KOHMS 1 TURN NO LUG POWER 0.5W CERMET LINEAR 95 SERIES
Potentiometer, Cermet, 1W, 5000ohm, 10% +/-Tol, 150ppm/Cel, 1 Turn(s)
POTENTIOMETER CERMET RES 5 KOHMS 1 TURN 10% 1W SHAFT DIA 0.25IN 3852 SERIES
LINEAR CERMET POTENTIOMETER W/6MM DIA.SHAFT,5KOHM,+/-10%,1W,+/-150PPM/C, PMNT
描述
VISHAY PRV6SAABJYB25502KA Rotary Potentiometer, Cermet, 5 kohm, 1.5 W,10%, PRV6 Series, 1 Turns, Linear
Res Cermet POT 5K Ohm 10% 1.5W 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.17mm (12.7 X 36.5mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
POTENTIOMETER, 5K; Track Resistance:5kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:350V; Power Rating:1.5W; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Shaft; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); Bush Diameter:6.3mm; Bush Thread Length:6.35mm; Contact Resistance Variation +:2%; Dielectric Strength VAC:1750V; End Resistance:1ohm; External Length / Height:9.5mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:1750V; Resistance:5kohm; Resistor Element Material:Cermet; Rotation Electrical Angle:270°; Rotation Mechanical Angle:300°; Series:PRV6; Shaft Diameter:3.17mm; Shaft Length - Metric:22mm; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Termination Type:Radial Lugs; Tolerance +:10%; Tolerance -:10%; Voltage Rating VDC:350V