Vishay BZM55C7V5-TR
Diode Zener Single 7.5V 6% 500mW 2-Pin MicroMELF T/R
数据表和文档
Newark
Datasheet7 页7 年前
Datasheet7 页12 年前
Datasheet8 页20 年前
IHS
_legacy Avnet
TME
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-2.05%
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2000-12-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Diode Zener Single 7.5V 2% 500mW Automotive 2-Pin MicroMELF T/R
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 8.2V V(Z), 6.1%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 8.2V V(Z), 1.95%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
描述
BZM55 Series 7.5 V ±5 % 500 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - MICRO-MELF
BZM55C7V5-TR Zener Diode; 7.5V 6% 500 mW SMT 2-Pin MicroMELF
Zener Diode, 7.5V V(Z), 6.04%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode; Zener Voltage Typ, Vz:7.5V; Power Dissipation, Pd:500mW; Package/Case:MicroMELF; Breakdown Voltage Max:7.9V; Leaded Process Compatible:Yes; Peak Reflow Compatible (260 C):Yes; Vz Test Current, Izt:5mA ;RoHS Compliant: Yes