Vishay BZM55C6V8-TR
BZM55 Series 6.8 V 200 mA 500 mW Small Signal Zener Diode - MicroMELF
数据表和文档
Farnell
Datasheet7 页7 年前
IHS
Newark
element14 APAC
_legacy Avnet
库存历史记录
3 个月趋势:
-8.53%
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2000-12-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 6.8V V(Z), 2.06%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode Single 6.2V 6% 10Ohm 500mW Automotive 2-Pin MicroMELF T/R
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 8.2V V(Z), 6.1%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
描述
Zener Diode, 6.8V V(Z), 5.88%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
BZM55C6V8-TR ZENER DIODE, 6.8V 6% 500 MW SMT 2-PIN MICROMELF
ZENER DIODE, AEC-Q101, 6.8V, MICROMELF; Zener Voltage Vz Typ: 6.8V; Power Dissipation Pd: 500mW; Diode Case Style: MicroMELF; Zener Tolerance ±: 5%; No. of Pins: 2Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: BZM55 Ser
Zener Diode; Zener Voltage Typ, Vz:6.8V; Power Dissipation, Pd:500mW; Package/Case:MicroMELF; Breakdown Voltage Max:7.2V; Leaded Process Compatible:Yes; Peak Reflow Compatible (260 C):Yes; Vz Test Current, Izt:5mA ;RoHS Compliant: Yes