Vishay BZM55C5V6-TR
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 5.6V V(Z), 7.14%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
数据表和文档
JRH Electronics
Datasheet7 页7 年前
Upverter
IHS
_legacy Avnet
Newark
库存历史记录
3 个月趋势:
+31.69%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Vishay BZM55C5V6-TR 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2000-12-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Diode Zener Single 5.6V 2% 500mW 2-Pin MicroMELF T/R
BZM55 Series 0.5 W 5.6 V Surface Mount Zener Diode - MicroMELF
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 5.1V V(Z), 1.96%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
描述
BZM55C5V6 Series 5.6 V 500 mW 450 Ohms Small Signal Zener Diode - MicroMELF
Zener Diode; Zener Voltage Typ, Vz:5.6V; Power Dissipation, Pd:500mW; Package/Case:MicroMELF; Breakdown Voltage Max:6V; Leaded Process Compatible:Yes; Peak Reflow Compatible (260 C):Yes; Vz Test Current, Izt:5mA ;RoHS Compliant: Yes