Vishay BZM55C5V1-TR
In a Pack of 100, Vishay, 5.1V Zener Diode 6% 500 mW SMT 2-Pin MicroMELF
数据表和文档
Farnell
Datasheet7 页7 年前
Datasheet7 页9 年前
IHS
3 个月趋势:
-28.14%
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 Vishay BZM55C5V1-TR 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
Introduction Date1999-05-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 5.1V V(Z), 1.96%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
Zener Diode, single, Two Terminal,5.1V V(Z),2%,melf-1.9 |Vishay BZM55B5V1-TR3
Zener Diode Single 6.2V 6% 10Ohm 500mW Automotive 2-Pin MicroMELF T/R
描述
Zener Diode, 5.1V V(Z), 5.88%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
BZM55C Series 5.1 V 500 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - MICRO-MELF
Zener Diode; Zener Voltage Typ, Vz:5.1V; Power Dissipation, Pd:500mW; Package/Case:MicroMELF; Breakdown Voltage Max:5.4V; Leaded Process Compatible:Yes; Peak Reflow Compatible (260 C):Yes; Vz Test Current, Izt:5mA ;RoHS Compliant: Yes