Vishay 248FGJSPXB25103MA
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 10000ohm, 70.7V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Production
数据表和文档
Newark
Farnell
库存历史记录
3 个月趋势:
-7.75%
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2013-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Linear Rotary Potentiometer 10000 Ohms Plus or Minus 20 Percent Tolerance 0.5W Max
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 10000ohm, 20% +/-Tol, 1000ppm/Cel, 1 Turn(s)
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 1/40W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm Pin Panel Mount/Through Hole
描述
10K¦¸ ¡À20% 500mW ¡À500ppm/¡æ , 30.73mm*12.7mm*13.11mm
248 F GJ S P X BO50 10K 20% A e3
RESISTOR, CONDUCTIVE PLASTIC POT 10K OHM 20% 1/2W
Res Conductive Plastic POT 10K Ohm 20% 1/2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (30.73 X 12.7 X 13.11mm) Pin Panel Mount/Through Hole Bulk
Avnet Japan
POTENTIOMETER, 10K; Track Resistance:10kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Shaft Diameter:6.35mm; Shaft Length - Metric:22.2mm; Resistance Tolerance:± 20%; Power Rating:500mW; Potentiometer Mounting:PCB; No. of Gangs:1; SVHC:No SVHC (18-Jun-2012); Dielectric Strength VAC:750V; Electrical Angular Rotation Tolerance +:5°; Electrical Angular Rotation Tolerance -:5°; End Resistance:2ohm; External Depth:7.6mm; External Length / Height:12.7mm; External Width:12.7mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:1000Mohm; Mechanical Angular Rotation Tolerance +:5°; Mechanical Angular Rotation Tolerance -:5°; Mounting Type:Through Hole; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Proof Voltage:750V; Resistance:10kohm; Resistor Element Material:Conductive Plastic; Rotation Electrical Angle:265°; Rotation Mechanical Angle:295°; Series:248; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C