TE Connectivity R10-E1Y2-V185
Power/Signal Relay, 2 Form C, Dpdt, Momentary, 0.042A (Coil), 12Vdc (Coil), 900Mw (Coil), 3A
Production
数据表和文档
Newark
Datasheet6 页9 年前
Datasheet6 页10 年前
TE Connectivity
Master Electronics
element14
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-2.07%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
LTB Date2025-09-26
LTD Date2026-09-30
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
相关零件
TE ConnectivityR10-E2Y2-V185
Power Relay 12VDC 185Ohm 3A DPDT(24.13x18.67x30.15)mm THT General Purpose Relay
PanasonicHC2EHPDC12VF
Relays 12VDC 160Ohm 2ADC/3AAC DPDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) THT Signal Relay Automotive
Relay, Miniature; 3 A AC, DC (Carrying); 12 VDC (Typ.); DPDT; Gold-Clad Silver
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20x9.9x9.9)mm THT
描述
RELAY, E-MECH, DPDT, 2A, CTRL-V 3-115DC, VOL-RTG 120/28AC/DC, 10 PIN, R10 SERIES
Power Relay 12VDC 3A DPDT(29.6x18.7x30.2)mm Socket
RELAY, DPDT, 120VAC, 28VDC, 2A; Contact Configuration:DPDT; Coil Voltage:12VDC; Contact Current:2A; Product Range:R10 Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage VAC:120V; Relay Terminals:Quick Connect RoHS Compliant: Yes
R10-E1Y2-V185=R10 Relay & Contactor Type: General Purpose Signal Relay Current Type: DC Coil Magnetic System: Monostable Contact Arrangement: 2 Form C DPDT-CO Contact Current Rating: 3 A General Purpose Signal Relay DC Monostable 2 Form C DPDT-CO | Electromechanical Relay | Part Number: R10-E1Y2-V185 | Internal Number: 4-1393766-0 | TE Connectivity
RELAY, PLUG-IN, DPCO, 12VDC; Relay Type:General Purpose; Coil Voltage VDC Nom:12V; Contact Current Max:3A; Contact Voltage AC Nom:240V; Contact Voltage DC Nom:28V; Coil Resistance:185ohm; Contact Configuration:DPCO; Coil Type:DC, Monostable; Nom Operating Power:500mW; Relay Mounting:Plug-In; External Height:30.15mm; External Width:24.13mm; External Depth:18.67mm; Approval Bodies:CSA; Approval Category:UL Recognised; Case Material:Polycarbonate; Contact Configuration:DPCO; Contact Current Rating:3A; Contact Material:Fine Silver; DC Coil Power:500mW; Dielectric Voltage Coil to Contact:1000VAC; Dielectric Voltage Contact to Contact:1000VAC; External Length / Height:30.15mm; Mounting Type:Plug-In; Must Actuate Voltage:9VDC; No. of Poles:2; Operating Temperature Max:75°C; Operating Temperature Min:-55°C; Series:R10; Switching Voltage AC:115VAC; Switching Voltage DC:28VDC; Terminal Type:Solder/plug-in; Termination Method:6-32"Thread Mounting Stud; Type:Non-sealed