TDK B72220S750K101
Epcos B72220S0750K101 75V 40J 20mm Standard series Metal Oxide Leaded Varistor
数据表和文档
Newark
Farnell
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.40.00
Introduction Date2001-04-05
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Epcos St&ard Series Metal Oxide Varistor 2.9nF 100A; Clamping 200V; Varistor 120V
LittelfuseV150ZA20P
ZA Series - Low to Medium Voltage Radial Leaded Varistor, 6500A, disc 20mm, RoHS
LittelfuseV150ZS20P
EPCOS ST&ARD SERIES METAL OXIDE VARISTOR 1.83NF 100A, CLAMPING 250V, VARISTOR 150V
PanasonicERZ-V14D121
TVS Varistor, 75 VAC, 100 VDC, ERZV, 200 V, Disc, Radial Leaded, 15.5 mm, Zinc Oxide Non-Linear Resistor (ZNR)
LittelfuseV120ZA20P
Varistor Metal Oxide 75 Volt AC 102 Volt 6500 Amp 132 Volt Through Hole
描述
Varistor Temperature range: -40 ... 85 °C Code: S20K75 IEC-climate category: 40/85/56 Pitch: 10 mm Direct voltage max.: 100 V Energy: 40 J Surge current: 6.5 kA
VARISTOR, 40.0J 75VAC; Series:StandarD; Varistor Type:Metal Oxide Varistor (MOV); Peak Surge Current @ 8/20µs:6.5kA; Varistor Case:20mm DISC; Clamping Voltage Vc Max:200V; Peak Energy (10/1000uS):40J; Voltage Rating VDC:100V; Voltage Rating VAC:75V; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Approval Category:UL, CSA; Body Diameter:22.5mm; External Depth:1mm; External Length / Height:26mm; Lead Length:30mm; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:Radial; Peak Pulse Current IPP @ 8/20µs:6500A; Transient Energy:40J; Varistor Voltage:120V; Varistor Voltage @ 1mA:120V; Varistor Voltage Tolerance +:10%