TDK B59975C120A70
B59975 Series 1.8 Ohm 450 mA ±25 % PTC Thermistor for Overcurrent Protection
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet10 页12 年前
Newark
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
供应链
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Thermistor PTC 1.65Ohm 25% 2-Pin Cardboard Strip
描述
Epcos 1.8Ohms Monitoring PTC Thermistor; 9 (Dia.) x 3.5mm
Thermistor PTC 1.8 Ohm 25% 2-Pin Radial Strip Automotive
Thermistor Resistance technical notation: 1R8 Temperature range: -40 ... 125 °C IEC-climate category: 40/125/56 Pitch: 5 mm Disc diameter max.: 9 mm Disc thickness: 3.5 mm Overall height: 12.5 mm Rated current: 450 mA Reference temperature: 120 °C Resistance @ reference temperature: 1.8 Ohm Switched current: 0.9 A
THERMISTOR, PTC; Thermistor Type:PTC; Resistance:1.8ohm; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Operating Voltage Range:30V; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Body Diameter:9mm; Current Temperature:120°C; Lead Length:35mm; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Voltage:30V; Package / Case:Radial; Reference Voltage:24V; Resistance Temperature:25°C; Resistance Tolerance:± 25%; Resistance Tolerance +:25%; Resistance Tolerance -:25%; Series:B599; Tripping Current:0.9A; Tripping Temperature:120°C; Voltage Rating V DC:30V
  • B59975-C120-A70
  • B59975C 120A 70