Renesas R5F61663RD50FPV
Microcontroller, 32-Bit, FLASH, H8SX CPU, 50MHz, CMOS, PQFP144
NRND
文档
IHS
Datasheet1,160 页19 年前
Renesas
ODG (Origin Data Global)
Future Electronics
Verical
CAD 模型
模型信息
来源Renesas
发布日期Aug 15, 2025
符合 IPC 标准IPC-7351B
风格指南修订版本 1.0 - Nov 1, 2024
数据表来源版本 2.00 - Sep 24, 2008
验证
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.0001
Introduction Date2010-03-25
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusNOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS (Last Updated: 2 months ago)
相关零件
32-BIT CISC MICROCOMPUTER Microcontroller, 32-Bit, FLASH, H8SX CPU, 50MHz, CMOS, PQFP144
STMicroelectronicsSTM32F101ZDT6
MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V/3.3V 144-Pin LQFP Tray
NXP SemiconductorsMPXD1010VLQ64
MCU 32-bit PXD10 e200 RISC 1024KB Flash 3.3V/5V 144-Pin LQFP Tray
NXP SemiconductorsMPXD1005VLQ64
MCU 32-bit PXD10 e200 RISC 512KB Flash 3.3V/5V 144-Pin LQFP Tray
描述
MCU 16-bit H8S H8SX CISC 384KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 144LFQFP / H8SX series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 384KB (384K x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20)
3V~3.6V 50MHz 40KB FLASH 384KB DMA,LVD,POR,PWM,WDT 92 1 3V 3.6V 50MHz EBI,EMI,I2C,IrDA,SCI,SmartCard,USB A/D 8x10b;D/A 2x8b 32bit H8SX QFP 20mm*20mm*1.4mm