Panduit DV14-187B-C
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 19.1mm Tin Bottle
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet1 页0 年前
Electro Sonic
Sager Electronics
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
+12.74%
供应链
Country of OriginMX
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date1995-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
相关零件
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 21.08mm Tin Box
Panduit Pan-Term Female Disconnect; #16 - 14; 0.250 x 0.032" Tab; Blue; Vinyl; 1000 ct.
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue F 19.05mm Tin Box
Avikrimp Quick Disconnect, Female, for 14-16 (2.00-1.30mm²) Wire, Mylar Tape, Tab 6.35 x 0.81mm
DISCONNECT CRIMP TERMINAL, NYLON INSULATED GRIP, FEMALE, -40 TO 221F MAX TEMP,
TE Connectivity / AMP8-696302-1
Quick Disconnect Terminal 14-16AWG Brass Blue Tin Loose
描述
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in blue vinyl housing. It has a tab size of 0.187 x 0.032 (4.8 x 0.8 mm) and supports a wire range of 16-14 AWG (1.5-2.5 mm
Female Disconnect, 4.8Mm, 14Awg, Red; Product Range:Dv-B Series; Terminal Type:Female Quick Disconnect; Tab Size - Metric:4.8Mm X 0.8Mm; Tab Size - Imperial:0.187" X 0.032"; Wire Size Awg Min:16Awg; Wire Size Awg Max:14Awg Rohs Compliant: Yes |Panduit DV14-187B-C
Disconnect can be inserted and removed from the male tab without the use of tools for lower installed cost. Internal barrel serrations assure good wire contact and maximum tensile strength. Internal wire stop assures proper length of insertion into terminal barrel, providing a higher quality connection. UL Flammability UL 94V-0, maximum insulation temperature 221 Degrees Fahrenheit (105 Degrees Celsius). Rated up to 600 Volts.