onsemi MC14016BCPG
Cmos Logic, Quad Analog Switch/quad Multiplexer, PDIP14, Pb-free
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet11 页13 年前
Upverter
Newark
Augswan
Farnell
CAD 模型
从我们值得信赖的合作伙伴处下载 onsemi MC14016BCPG 符号、封装和 3D STEP 模型。
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginIndonesia
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2000-03-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-10-18
LTD Date2014-04-18
相关零件
Texas InstrumentsCD4016BE
20V, 1:1 (SPST), 4-channel, analog switch, 100pA on-state leakage current 14-PDIP -55 to 125
MULTIPLEXER; PDIP-14; ANALOG SWITCH LOGIC; -0.5 TO +18V; 500MW; -55C; +125C | ON Semiconductor MC14066BCPG
Texas InstrumentsCD4066BE
20V, 1:1 (SPST), 4-channel, analog switch, 10pA on-state leakage current 14-PDIP -55 to 125
Texas InstrumentsCD4016BEE4
描述
Analog Switch / Multiplexer (Mux) IC; Logic Type:Multiplexer; Logic Family:4000 CMOS; Logic Base Number:4016; Power Dissipation, Pd:30W; Supply Voltage Min:3V; Supply Voltage Max:18V; Package/Case:14-DIP; No. of Pins:14 ;RoHS Compliant: Yes
IC, 4000 CMOS, 4016, DIP14, 15V; Analogue Switch Type:Bilateral; No. of Channels:4; Bandwidth:54MHz; On State Resistance Max:400ohm; Turn Off Time:34ns; Turn On Time:20ns; Supply Voltage Range:3V to 18V; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Analogue Switch Case Style:DIP; No. of Pins:14; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:14016; Device Marking:MC14016BCPG; IC Generic Number:4016; Logic Case Style:DIP; Logic Function Number:14016; Logic IC Base Number:4016; Logic IC Family:4000 CMOS; Logic IC Function:Quadruple Bilateral Switch; No. of Gates:4; No. of Inputs:1; On Resistance Rds(on):300ohm; On State Resistance Max:400ohm; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Package / Case:DIP; Power Dissipation Pd:500mW; Power Dissipation Pd:500mW; Supply Voltage:15V; Supply Voltage Max:15V; Supply Voltage Min:3V; Termination Type:Through Hole