NXP Semiconductors MPXV5100GC7U
NXP MPXV5100GC7U Pressure Sensor, Gauge, 45 mV/kPa, 0 kPa, 100 kPa, 4.75 V, 5.25 V
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet20 页7 年前
Datasheet17 页18 年前
element14 APAC
LCSC
Freescale Semiconductor
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
-97.73%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
SnapEDA
封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-05-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
NXP SemiconductorsMPVZ5150GC7U
Pressure Sensor 0.2V to 4.7V 0kPa to 150kPa Gage Automotive 8-Pin PDIP Rail
NXP SemiconductorsMPXV5010GC7U
MPXV5010 Series 0 to 10 KPa 4.7 V 5% Analog Output Pressure Sensor - DIP-8
NXP SemiconductorsMPXV5004GC7U
NXP MPXV5004GC7U.. Pressure Sensor, Gauge, 1 V/kPa, 0 kPa, 3.92 kPa, 4.75 V, 5.25 V
PanasonicADP51B62
Pressure Sensor 0.5V to 4.5V 0kPa to 6kPa Gage 8-Pin DIP
PanasonicADP51B63
Pressure Sensor 0kPa to 6kPa Gage 8-Pin DIP Module
Board Mount Pressure Sensor 0psi to 15psi Absolute 8-Pin DIP
描述
Pressure Sensor 0.2V to 4.7V 0kPa to 100kPa Gauge 8-Pin Case 482C-03 Tray
Pressure Sensor, 5V, 0/100Kpa, Sop 8, Port Rohs Compliant: Yes
Piezoresistive Sensor, Gage, 0Psi Min, 14.5Psi Max, 2.5%, 0.20-4.70V, Square, Surface Mount
IC, PRESSURE SENSOR, 100 KPA, 482C-03; Supply Voltage Range:4.75V to 5.25V; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Digital IC Case Style:482C-03; No. of Pins:8; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); IC Function:Si Pressure Sensor. On-Chip Signal Conditioned, Temp Compensated and Cal. 0-100 kPa. 0.2-4.7V Output; Operating Temperature Max:+125°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:482C-03; Sensitivity:45 mV/kPa; Supply Current:7mA; Supply Current Max:10mA; Supply Voltage:5V; Supply Voltage Max:5.25V; Supply Voltage Min:4.75V; Termination Type:SMD