Texas Instruments LP2985AIM5X-1.8
Micropower 150 mA Low-Noise Low-Dropout Regulator 5-SOT-23 -40 to 125
数据表和文档
Texas Instruments
Datasheet20 页13 年前
Datasheet18 页14 年前
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
符号封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
相关零件
Texas InstrumentsLP2985IM5-1.8
Texas InstrumentsLP2985IM5-1.8/NOPB
150-mA, 16-V, low-dropout voltage regulator with enable and low VOUT 5-SOT-23 -40 to 125
Texas InstrumentsLP2985IM5X-1.8/NOPB
MicrochipMIC5225YM5-TR
LDO Regulator Pos 1.24V to 14V 0.15A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
描述
LP2985 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Short Circuit voltage regulator linear 280mV 2.92mm 150mA -40C~125C
Micropower 150 mA Low-Noise Low-Dropout Regulator in SOT-23 and micro SMD packages for Applications with Output Voltages 2.0V Designed for Use with Very Low EESR Output Capacitors | IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5