Microchip MIC5365-1.8YD5-TR
LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin TSOT-23 T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
Microchip
Datasheet27 页22 年前
Datasheet22 页4 年前
SHENGYU ELECTRONICS
Future Electronics
库存历史记录
3 个月趋势:
-53.94%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Projected EOL Date2039-07-30
Country of AssemblyMalaysia
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
相关零件
LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin TSOT-23 T/R
描述
Ldo, Fixed, 1.8V, 0.15A, -40 To 125Deg C; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:2.5V; Input Voltage Max:5.5V; Fixed Output Voltage Nom.:1.8V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:150Ma; Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology MIC5365-1.8YD5-TR
LDO, FIXED, 1.8V, 0.15A, -40 TO 125DEG C; Output Type: Fixed; Input Voltage Min: 2.5V; Input Voltage Max: 5.5V; Fixed Output Voltage Nom.: 1.8V; Adjustable Output Voltage Min: -; Adjustable Output Voltage Max: -; Output Current: 150mA; Dropout Voltage Vdo: 180mV; LDO Regulator Case Style: TSOT-23; No. of Pins: 5Pins; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; Product Range: 1.8V 150mA LDO Voltage Regulators; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 2 - 1 year; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)