Infineon SPP21N50C3XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 560 V, 21 A, 0.16 ohm, TO-220, Through Hole
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页21 年前
element14 APAC
Farnell
DigiKey
库存历史记录
3 个月趋势:
-45.74%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2003-03-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-31
LTD Date2026-09-30
相关零件
Trans MOSFET N-CH 650V 20.7A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Transistor MOSFET N-CH 650V 24.3A 3-Pin TO-220 Tube
Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, Easy Drive, 600 V, 20.6 A, 190 mΩ, TO-220
onsemiFCP190N60
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FAST, 600V, 20.2A, 199mΩ, TO-220
onsemiFDP24N40
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 400V, 24A, 175mΩ, TO-220
描述
Trans MOSFET N-CH 500V 21A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 21A I(D), 500V, 0.19ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Replacement for 500V CoolMOS™ C3 is CoolMOS™ P7.500V CoolMOS™ C3 is Infineon's third series of CoolMOS™ with market entry in 2001. C3 is the "working horse" of the portfolio.
MOSFET, N, COOLMOS, TO-220; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:21A; Drain Source Voltage Vds:560V; On Resistance Rds(on):190mohm; Rds(on) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs Typ:3V; Power Dissipation Pd:208W; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Cont Current Id @ 25°C:21A; Current Id Max:21A; Current Temperature:25°C; Full Power Rating Temperature:25°C; Junction Temperature Tj Max:150°C; Junction Temperature Tj Min:-55°C; No. of Transistors:1; Package / Case:TO-220; Power Dissipation Pd:208W; Power Dissipation Pd:208W; Power Dissipation Ptot Max:208W; Pulse Current Idm:63A; Termination Type:Through Hole; Voltage Vds:560V; Voltage Vds Typ:560V; Voltage Vgs Max:20V; Voltage Vgs Rds on Measurement:10V; Voltage Vgs th Max:3.9V