Infineon IPZA60R060P7XKSA1
N-Channel 600 V 60 mOhm Industrial Grade CoolMOS P7 Mosfet - TO-247-4
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
Future Electronics
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
-12.28%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-11-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Trans MOSFET N-CH 650V 48A 4-Pin TO-247 Tube
Infineon NMOSFET + CoolMOS P7, Vds=650 V, 151 A, TO-247-4, , 4
Power Field-Effect Transistor, 48A I(D), 600V, 0.06ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Superjunction Mosfet FET, TO-247
Optimized superjunction MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use, PG-TO247-4, RoHS
Infineon SCT
Infineon MOSFET IPZA60R060P7XKSA1
RS APAC
Mosfet, N-Ch, 600V, 48A, To-247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:48A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.049Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPZA60R060P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction (SJ) MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.