Infineon IPZA60R037P7XKSA1
N-Channel 600 V 37 mOhm Industrial Grade CoolMOS P7 Mosfet - TO-247-4
Production
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
Future Electronics
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
+4.00%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-11-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
描述
Power Field-Effect Transistor, 76A I(D), 600V, 0.037ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
Mosfet, N-Ch, 600V, 76A, To-247; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:76A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.03Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3.5V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPZA60R037P7XKSA1
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction (SJ) MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.