Infineon IPW65R029CFD7XKSA1
Mosfet, N-Ch, 650V, 69A, To-247 Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPW65R029CFD7XKSA1
Production
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-1.17%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
Ultra Librarian
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-06-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Power MOSFET, N Channel, 650 V, 69 A, 0.024 ohm, TO-247, Through Hole
Trans MOSFET N-CH 650V 69A 3-Pin TO-247 Tube
Power Field-Effect Transistor, 69A I(D), 650V, 0.029ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-247
INFINEON MOSFET IPW65R029CFD7XKSA1
MOS, Vds=700 V, 304 A, PG-TO247-3
Infineon’s 650V CoolMOS™ CFD7 superjunction MOSFET IPW65R029CFD7 in TO-247 package is ideally suited for resonant topologies in industrial applications, such as server, telecom, solar, and EV-charging stations, in which it enables significant efficiency improvements compared to competition. As a successor to the CFD2 SJ MOSFET family, it comes with reduced gate charge, improved turn-off behavior, and reduced reverse recovery charge enabling highest efficiency and power density as well as additional 50V breakdown voltage.