Infineon IPU95R3K7P7AKMA1
Power MOSFET, N Channel, 950 V, 2 A, 3.7 Ohm, TO-251 (IPAK), 3 Pins, Through Hole
EOL
数据表和文档
Newark
Datasheet14 页0 年前
TME
库存历史记录
3 个月趋势:
+74.57%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-06-01
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
描述
Power Field-Effect Transistor, 2A I(D), 950V, 3.7ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-251
Designed to meet the growing consumer needs in the high voltage MOSFETs arena, the latest 950V CoolMOS™ P7 technology focuses on the low-power SMPS market, PG-TO251-3, RoHS
Infineon SCT
Mosfet, 950V, 2A, 150Deg C, 22W; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:2A; Drain Source Voltage Vds:950V; On Resistance Rds(On):3.11Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Dissipation Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPU95R3K7P7AKMA1