Infineon IPS70R950CEAKMA1
MOSFET N-CH 700V 7.4A TO251 / N-Channel 700 V 7.4A (Tc) 68W (Tc) Through Hole PG-TO251-3-11
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet16 页0 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2016-02-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2022-08-15
LTD Date2023-02-15
相关零件
STMicroelectronicsSTU9HN65M2
N-channel 650 V, 0.71 Ohm typ., 5.5 A MDmesh M2 Power MOSFET in IPAK package
Trans MOSFET N-CH 500V 4.3A 3-Pin(3+Tab) TO-251
MOSFET N-CH 650V 4.3A TO251 / N-Channel 650 V 4.3A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-251
onsemiFDU6N50TU
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM, 500 V, 6 A, 900 mΩ, IPAK
Trans MOSFET N-CH 650V 4.4A 3-Pin TO-251 Tube
Diodes Inc.DMJ70H1D3SJ3
41W(Tc) 4V@ 250¦ÌA 13.9nC@ 10V 1N 700V 1.3¦¸@ 2.5A,10V 4.6A 351pF@50V TO-251-3
描述
Power Field-Effect Transistor, 7.4A I(D), 700V, 0.95ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-251
Mosfet, N-Ch, 700V, 7.4A, To-251; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:7.4A; Drain Source Voltage Vds:700V; On Resistance Rds(On):0.86Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon IPS70R950CEAKMA1
CoolMOS CE is a technology platform of Infineons market leading high voltage power MOSFET designed according to the superjunction principle (SJ) and conceived to fulfill consumer requirements. With the extended family, Infineon offers 600V, 650V and 700V devices targeting low power chargers for mobile devices and power tools, LCD, LED TV and LED lighting applications. | Summary of Features: Thermal behavior; 90C on device, open case; 50C/70C close case temperature; EMI within EN55022B standard; Ease of use and fast design-in | Benefits: Low conduction losses from large margin between R DS(on) typical to nominal; Low switching losses from optimized output capacitance (E oss); Optimized EMI to balance switching speed and EMI behavior; Good controllability given the integrated R g | Target Applications: Low power chargers; Adapters; PC silverbox; LCD TV; LED retrofit; LED drivers