Infineon IPP70N04S3-07
Trans MOSFET N-CH 40V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Obsolete
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页19 年前
Datasheet9 页19 年前
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
+0.00%
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-02-16
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-01-31
LTD Date2016-07-31
相关零件
Power Transistor MOSFET N-Channel Enhancement 40V 80A 3-Pin TO-220
InfineonIRF40B207
40V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a Lead Free TO-220AB package, TO220-3, RoHS
MOSFET N-CH 40V 70A TO220-FP / N-Channel 40 V 70A (Tc) 35W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
STMicroelectronicsSTP160N3LL
N-channel 30 V, 2.5 mOhm typ., 120 A, STripFET H6 Power MOSFET in a TO-220 package
描述
70 A 40 V 0.0071 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
Power Field-Effect Transistor, 70A I(D), 40V, 0.0071ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-Oxide Semiconductor FET, TO-220AB, ROHS COMPLIANT, TO-220, 3 PIN
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (RoHS compliant); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 40V (on); highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: OptiMOS-T2 40V addresses all kind of EPS motor control, 3-phase and H-bridge motors, HVAC fan control, electric pumps, etc. especially in combination with PWM control.; Thus OptiMOS-T2 40V products based on Infineons advanced trench technology will be the benchmark for next generation of automotive applications in energy efficiency, CO2 reduction, e-drives.