Infineon IPP60R090CFD7XKSA1
Power MOSFET, N Channel, 600 V, 25 A, 0.075 ohm, TO-220, Through Hole
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet14 页0 年前
库存历史记录
3 个月趋势:
-15.91%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
EE Concierge
符号封装
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-02-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Trans MOSFET N-CH 600V 25A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
CoolMOS CFD7 Power Transistor N-Channel 600V 97A 3-Pin TO-220
Power Field-Effect Transistor, 25A I(D), 600V, 0.09ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Mosfet, 600V, 25A, 150Deg C, 125W; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:25A; Drain Source Voltage Vds:600V; On Resistance Rds(On):0.075Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:4V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPP60R090CFD7XKSA1
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.