Infineon IPL65R160CFD7AUMA1
Mosfet, N-Ch, 650V, 17A, Vson-4 Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPL65R160CFD7AUMA1
Production
制造商页面
价格与库存
数据表和文档
库存历史记录
3 个月趋势:
-0.07%
供应链
Country of OriginGermany, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2021-07-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
描述
Transistor MOSFET N-Channel 700V 17A 4-Pin VSON T/R
Power Field-Effect Transistor, 17A I(D), 650V, 0.16ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
Infineon NMOS, Vds=650 V, 17 A, ThinPAK 8 x 8, , 5
COOLMOS CFD7 SUPERJUNCTION MOSFE
Infineon’s 650V CoolMOS™ CFD7 superjunction MOSFET IPL65R160CFD7 in a ThinPAK 8x8 package is ideally suited for resonant topologies in industrial applications, such as server, telecom, solar, and EV-charging stations, in which it enables significant efficiency improvements compared to competition. As a successor to the CFD2 SJ MOSFET family, it comes with reduced gate charge, improved turn-off behavior, and reduced reverse recovery charge enabling highest efficiency and power density as well as additional 50V breakdown voltage.